Cześć!

Korzystając z Webstorma jesteśmy w stanie znacznie przyspieszyć pracę – jeżeli wiemy w jaki sposób wydajnie z niego korzystać. W tym artykule przedstawię Ci kilka pluginów w kontekście produktywności, z których na codzień korzystam.

Key Promoter X

Zapewne wiesz, że korzystanie ze skrótów klawiaturowych może przyspieszyć pracę. Tylko jest jeden problem… Najpierw trzeba się ich nauczyć.

Z pomocą przychodzi Key Promoter X, który za każdym razem gdy użyjemy myszki – wyświetli nam przy pomocy popup-u, że mogliśmy użyć skrótu klawiaturowego.

Instalacja

  1. Webstorm > Preferences > Plugins > Browse Repositories > Key Promoter X > Install
  2. Uruchom ponownie Webstorm

Jak używać?

Po ponownym uruchomieniu IDE, spróbuj przejść do definicji używając myszki (Windows: CTRL + click, MacOS: CMD + click). W prawym dolnym rogu powinno pojawić się powiadomienie o możliwości użycia skrótu klawiszowegoi:

AceJump

Webstorm jest tak napisany żeby możliwa była obsługa IDE tylko za pomocą klawiatury. Tylko jak nawigować do konkretnego miejsca bez użycia myszki? Z pomocą przychodzi AceJump.

Instalacja

  1. Webstorm > Preferences > Plugins > Browse Repositories > AceJump > Install
  2. Uruchom ponownie Webstorm

Jak używać?

Po ponownym uruchomieniu IDE, wciśnij CTRL + ;  i zacznij wpisywać szukane słowo. Słowo zostanie zaznaczone i obok będzie litera po której wciśnięciu – kursor zostanie przeniesiony pod wskazane miejsce. Popatrz na przykład gdzie po wpisaniu ‘string’ pojawiają się obok litery: